Zabieg kriolipolizy polega na przyłożeniu głowicy aparatu do wybranego obszaru, który chcemy wyszczuplić.
Poza obszarami wskazanymi na rycinie, zabiegowi można poddać obszary pleców w okolicy podłopatkowej, tylną część ramion i okolice przykolanową gdzie często widoczne są depozyty tkanki tłuszczowej.
Do zabiegu używa się specjalnie do tego celu przeznaczonych jednorazowych fizelinowych chusteczek nasączonych płynem przeciwdziałającym zamrożeniu i uszkodzeniu tkanki. Chusteczki są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.
Zanim zdecydujemy się na zabieg, warto pamiętać o przeciwwskazaniach. Jak przy każdym oddziaływaniu ENERGIĄ FIZYCZNĄ (w tym przypadku podciśnienie i bardzo niska temperatura) może dojść do nieoczekiwanych wypadków. Jest to oczywiści zawsze tzw. dmuchanie na zimne, nie mniej jednak przeciwwskazania trzeba znać.
1. Trzeba być absolutnie zdrowym (tzn. bez infekcji, stanu podgorączkowego, aktywnego stanu zapalnego w organizmie)
2. Organizm powinien być w dobrej kondycji fizycznej (nieosłabiony, niewychudzony, nieanemiczny, bez zaburzeń hormonalnych ( tarczyca powinna być zdrowa - zaburzenia w pracy tarczycy mogą powodować nieprawidłowości w procesie lipolizy) dobrze znoszący czasowy dyskomfort)
Przeciwwskazania do zabiegu:
- pacjenci z wzczepionym sprzętem medycznym takim jak: stymulatory serca, urządzenia sztucznie podtrzymujące życie, przenośne urządzenia do pomiaru EKG;
- choroby wątrobowe
- ciąża
- choroba Raynauda
- ostra pokrzywka pod wpływem zimna,
- krioglobulinemia
- hipoproteinemia
- zaawansowana cukrzyca u osób starszych
- niewskazana dla dzieci, osób szybko marznących, nadwrażliwych na zimno.
Z kolei na brzuchu, szczególnie u osób (głównie kobiet) z mało zbitą tkanką i kobiet po porodach, mogą wystapić miejscowe przymrożenia naskórka, bardzo powierzchowne. Jest to odmrożenie 1-go stopnia, które ustępuje bez śladu po ok 7 dniach.
Jest to spowodowane głównie tym, że rozciągnięte powłoki brzuszne poddają się mocno działaniu podciśnienia i dotykają blaszek chłodzących wewnątrz głowicy, co powoduje przymrożenie naskórka. Zauważyłyśmy też, że w tych przypadkach zachodzi głębsze schłodzenie tkanki tłuszczowej i efekty zabiegu są lepsze.